BM Yüksek Komiseri Türk, İsrail’in Refah saldırısını kınadı

Türk, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. “İsrail’in son birkaç gün içinde Refah’a düzenlediği ve çoğunluğu çocuk ve kadınların öldüğü bir dizi saldırıyı kınıyorum.” ifadesini kullanan Türk, İsrail’in, 1,2 milyon Filistinli sivilin zorla sıkıştırıldığı Refah’a yönelik geniş çaplı bir saldırısına karşı uyarısını yineledi.

Refah’a yönelik bir saldırının, uluslararası insancıl hukuk ve uluslararası insan hakları hukukunun daha fazla ihlal edilmesine yol açacağını vurgulayan Türk, bunun, daha fazla ölüm, yaralanma, yerinden edilme ve vahşet suçu riskinin yaşanmasına neden olacağının da altını çizdi. Türk, “Dünya liderleri, Refah’ta mahsur kalan sivil halkın korunması zorunluluğu konusunda birlik olmuş durumda. Gazze’de her 10 dakikada bir çocuk ölüyor veya yaralanıyor.” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun, 20 Nisan gecesi Refah’ta iki eve düzenlediği hava saldırısında aralarında 16 çocuk ile 6 kadının bulunduğu 24 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi. İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685’i çocuk, 9 bin 670’i kadın olmak üzere 34 bin 183 Filistinli öldürüldü, 77 bin 143 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 260’ı karadan işgal sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü duyurdu. Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 487 Filistinli hayatını kaybetti. Son verilere göre, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten beri devam eden çatışmalarda 284 Hizbullah mensubu, 54 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad mensubu ile 7 İsrailli sivil ve 12 asker öldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir